Skolos išieškojimas iš fizinio asmens: ką būtina žinoti kiekvienam?

Skolos išieškojimas nėra maloni procedūra, tačiau tam tikrais atvejais ji nepamainoma. Siekiant, kad ši paslauga būtų įgyvendinama efektyviai, nepatariama veikti savarankiškai. Daugeliu atvejų greičiau ir saugiau kreiptis į patyrusius specialistus, kurie pasirūpins skolos išieškojimu tiek iš fizinių, tiek iš juridinių asmenų.
Skolos išieškojimas iš juridinio asmens (įmonės, institucijos ar organizacijos) dažniausiai yra gerokai paprastesnis, nes finansiniai sandėriai paprastai yra dokumentuojami ir skolą paprastą įrodyti. Tuo tarpu siekiant atgauti skolą iš fizinio asmens, situacija gali būti gerokai labiau komplikuota.
Ką svarbu žinoti apie skolos atgavimą iš fizinio asmens?
Skolos išieškojimas iš fizinio asmens turėtų vykti teisiniu keliu, ne savarankiškai. Taip procesai judės greičiau. Pirmiausia reikia kreiptis į kompetentingus skolos išieškojimo specialistus ir pateikti visus turimus įrodymus apie skolą (tai gali būti skolos raštelis, pinigų skolinimo sutartis ar kiti dokumentai). Bus pradedamas ikiteisminis procesas: skolininkas gaus raštišką raginimą nedelsiant sugrąžinti skolintus pinigus.
Jeigu dėl skolos atidavimo pavyksta susitarti šiame etape, suderinami pinigų grąžinimo terminai ir neprireikia tolesnių teisinių žingsnių. Vis dėlto, dalis skolininkų ir toliau vengia atiduoti pinigus. Jeigu taip nutiks ir Jūsų atveju, bus inicijuotas teisminis procesas: skola prisiteisiama teisminiu keliu. Pagal turimus oficialius skolos įrodymus parengiami dokumentai, kurie bus naudojami teisme nagrinėjant bylą.
Laimėjus bylą, įvykdomas priverstinis skolos išieškojimas. Šiame etape bendradarbiauja antstoliai, kurie perima skolininko kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą ir jį parduoda varžytinėse. Taip pat gali areštuoti jo turimas banko sąskaitas: jose esantys pinigai paskirstomi kreditoriams. Galiausiai, priklausomai nuo situacijos, gali būti numatomas skolos išieškojimas iš oficialaus darbo užmokesčio, tačiau ši priemonė ne visada tokia efektyvi, mat skolininkas privalo dirbti oficialiai.
Jeigu nepasiteisina nė vienas iš minėtų skolos išieškojimo metodų, ši prievolė taikoma skolininko sutuoktinei arba sutuoktiniui. Siekiant padengti skolą, neretai tenka perimti sutuoktiniui priklausantį turtą (jeigu nėra iš anksto sudarytos, oficialiai registruotos vedybų sutarties) arba išieškoti pinigus iš pastovaus darbo užmokesčio.